październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

LikeBox

Słowiński Szlak Rybacki.
Puk puk EKO
A A A


 • Bałtyk dla wtajemniczonych


  Okolice

  Gmina Smołdzino zachwyca wspaniałą, nieskażoną przemysłem przyrodą oferując turystom obszar Polski w pigułce. Tylko tutaj można podziwiać morze, jeziora, rzeki, góry i niziny oraz unikatowe w skali Europy tzw. ruchome wydmy, które tworzą malowniczy krajobraz. Słabo zaludniony teren gminy pozwala cieszyć się czystym powietrzem i wyjątkową ciszą. U nas gniazduje orzeł bielik, na plaży wypoczywają foki, a w rzece Łupawa króluje troć.

  O turystycznej atrakcyjności gminy stanowi położenie na jej obszarze Słowińskiego Parku Narodowego oraz czterech jezior: Gardno, Łebsko, Dołgie Wielkie oraz Dołgie Małe. Atutem gminy jest czyste środowisko naturalne, interesująca szata roślinna i liczna populacja dziko żyjącej zwierzyny. Wspaniała lokalizacja gminy i przebogata przyroda stwarzają znakomite możliwości wypoczynku i rekreacji.

  Kościół parafialny w Smołdzinie pod wezwaniem Trójcy Świętej wzniesiony w 1632 roku. W 1823 r. kościół przebudowano, a w 1874 r. dobudowano nawę poprzeczną. W kościele znajduje się wiele unikatowych zabytków: wczesnobarokowy ołtarz z bogatym wystrojem rzeźbiarskim oraz z portretami księżnej Anny i jej syna Ernesta Bogusława, przedstawionego jako dwunastoletniego chłopca, ambonę barokową z XVII w. oraz dzwon gdański z 1706 r. Dawniej na stropie kościoła widniało 49 obrazów o tematyce religijnej, dzieła prawdopodobnie malarza Foxkircha, po przeprowadzeniu prac konserwatorskich część z nich umieszczono na ścianach. Bogactwo obrazów i ornamentów wyróżniało kościół spośród innych kościołów wiejskich na terenie Pomorza.

  Kościół parafialny w Gardnie Wielkiej pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Wybudowany 1282 r., a przebudowany w 1842 r. W kościółku znajduje się stara chrzcielnica granitowa sięgająca być może czasów romańskich i ekspresjonistyczny obraz w ołtarzu namalowany przez kołobrzeskiego pastora Paula Hintza. Na przykościelnym placu, dawnym cmentarzu można obejrzeć zabytkowe płyty nagrobkowe, datowane na XVI wiek.

  Cmentarz z XVII wieku we wsi Kluki- miejsce pochówku ludności wsi Kluki (Kluki Smołdzińskie oraz nieistniejące już Kluki Żeleskie). Założony w końcu XVIII wieku jest dzisiaj jedynym zachowanym cmentarzem słowińskim. I jednym z nielicznych zachowanych na Pomorzu cmentarzem z okresu przedwojennego. W 1980 r. został zamknięty dla pochówków, a w 1991 r. uznany za obiekt zabytkowy i włączony do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach Oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Obecnie na cmentarzu zachowanych jest 145 obiektów, w większości pochodzących z pierwszych dwóch dziesięcioleci XX wieku. W 1991 roku cmentarz został przejęty przez Muzeum Pomorza Srodkowego w Słupsku i stał się integralną częścią jego oddziału - Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

  Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, gdzie zgromadzono w formie skansenu obiekty kultury materialnej i etnograficznej. Skansen jest rekonstrukcją dawnej wsi rybackiej znad Jeziora Łebskiego. Zgromadzone w nim obiekty - chałupy, budynki gospodarcze prezentują miejscową architekturę od końca XVII w. do lat 20. Sezon turystyczny w muzeum rozpoczyna Czarne Wesele, impreza związana z tradycją pozyskiwania torfu połączona z pokazami wypieku chleba, wyplatania koszy, szycia i naprawy sieci rybackich. Prezentowane są wówczas hafty, rzeźby, malarstwo na szkle itp.

  Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie- w obecnej siedzibie istnieje od 1974 r. Prezentuje ono przyrodę najważniejszych ekosystemów Słowińskiego Parku Narodowego. Ekspozycję muzealną początkowo podzielono na cztery działy: PLAŻA, WYDMY, JEZIORA oraz LASY. Z czasem powstały kolejne: OCHRONA PRZYRODY i ARCHEOLOGIA. W Muzeum istnieje sala dydaktyczna z systemem audiowizualnym do prowadzenia zajęć kameralnych, prelekcji multimedialnych i projekcji filmów przyrodniczych. Obiekt częściowo przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.

  Latarnia morska w Czołpinie położona 1000 m od brzegu morza na dominującej nad okolicą 50 - metrowej wydmie, pomiędzy jeziorem Gardno i Łebsko. Malowniczą latarnię zbudowano w latach 1872-1875. Dawniej na latarni zainstalowana była lampa spalająca olej, którą zmieniono na jedną z największych, cylindryczną soczewkę i elektryczną żarówkę. Udostępniona w sezonie letnim dla turystów.

  Elektrownia wodna w Smołdzinie zbudowana w 1935 roku w pobliżu ujścia rzeki Łupawy do jeziora Gardno. Elektrownia jest najniżej położoną elektrownią na Łupawie. Pierwotne budowle hydrotechniczne służyły do piętrzenia wody dla napędu istniejącego tu wcześniej tartaku i młyna. Po likwidacji młyna w latach 50- tych ubiegłego stulecia budowle piętrzące służyły do piętrzenia wody dla nawodnień użytków rolnych. Konstrukcja ścian elektrowni w części nadziemnej murowana jest z cegły ceramicznej. Wyposażenie elektrowni stanowią dwie turbiny Francisa.

  Góra Rowokół, która leży w okolicy Smołdzina, a jej wysokość to 115m n.p.m. Na szczycie znajduje się wieża widokowa z której roztacza się rozległy widok na piękny pejzaż okolicy. Pokryte lasami tereny gminy stanowią znakomite miejsce wypoczynku.

  Pobliskie akweny przyciągają wędkarzy, a okoliczne lasy stanowią raj dla amatorów grzybobrania. W przeszłości był to ważny ośrodek pogańskiego kultu religijnego, ale także punkt nawigacyjny dla marynarzy i żeglarzy.

  Na południowo-wschodnim zboczu Rowokołu odkryto pozostałości kolistych wałów z IX-XI wieku z wielkim paleniskiem ofiarnym i szczątkami kości zwierzęcych. Na przełomie XII i XIII wieku wzniesiono na Rowokole kaplicę poświęconą św. Mikołajowi-patronowi żeglarzy. Do czasów Reformacji Rowokół, obok Góry Chełmskiej w Koszalinie i Św. Góry w Polanowie, był jednym z ważniejszych ośrodków kultu religijnego na Pomorzu Zachodnim, któremu kres położyło wprowadzenie na Pomorzu nauki Marcina Lutra.

  Diabelski Kamień w Gardnie Wielkiej - głaz narzutowy z którym związana jest legenda o budowie kościoła na środku jeziora Gardno

  Obiekty byłej jednostki wojskowej w Czołpinie - ogromny teren wojskowy, liczne umocnienia i bunkry oraz zabudowania.

  Wydma Łącka - często nazywana Górą Łącką ze względu na swoją znaczną wysokość - ok. 42 m n.p.m. Ze szczytu wydmy rozpościera się widok na "ruchome wydmy", jezioro Łebsko, wzgórze Rowokół.

  Wyrzutnia Rakiet w Rąbce jest pohitlerowskim poligonem rakietowym z 1940 roku. Niemieccy naukowcy testowali tu rakiety przeciwlotnicze i balistyczne. Po wojnie teren poligonu przejęły wojska radzieckie a w latach siedemdziesiątych funkcjonowała tu Stacja Sondażu Rakietowego Łeba, której zadaniem było testowanie rakiet  meteorologicznych przeznaczonych do badania górnych warstw atmosfery. Na terenie muzeum znajduje się również wieża widokowa.

  Zródło www.gminasmoldzino.pl • Puk Puk Eko

  Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć szczegóły!

  Ptasia Osada ruszyła!!


  Mamy to!!! doceniono nas na portalu AIRNB.
  JESTEŚ SUPERHOST!
  Wielkie brawa, Agnieszka! Twoja ciężka praca dała efekty - goście są
  zachwyceni. Doceniają Twoją obecność i wsparcie, cenią to, że można na
  Tobie polegać, a Twoja gościnność jest w ich oczach niezrównana
  .


  Domek Kwokacz(6-8 osób) zapraszamy od 1 maja do rezerwacji. Cena za sezon scisły 500 , poza sezonem scisłym300 zł.

  Domek całoroczny Ohar do wynajęcia w sezonie ścisłym od dnia 1 lipca do dnia 31 sierpnia 500  (6-8 osób) alternatywnie do 10osób.Poza sezonem ścisłym 300 wykluczając okresy świąteczne.
  Domek Puszczyk(2-4 osoby) sezon ścisły 300 zł doba poza sezonem 200 wykluczając okresy Świąteczne.

   

  Puk Puk Eko..Wypoczynek na wsi w stylu Eko, z ekologiczną żywnością pozyskiwaną z lokalnych rynków zbytu (produkcja masła ,wypiek swojskiego chleba ,swojskie wędliny posiadam wędzarnie oraz własny duży ogród warzywny), jak również jest bardzo blisko do Wędzarni ryb która wędzi ryby z własnych połowów w  Gardnie Wielkiej. Lokalizacja  mojego domu jest w na górce z którego roztacza się krajobraz na górę Rowokół, ruchome wydmy w Czołpinie, na jezioro Gardna jak również wieczorami widać pracującą latarnie w Czołpinie.

  W odległości 6 km jest plaża na która  można się dostać pieszo lub rowerem. Gmina Smołdzino poprzez swoje położenie należy do miejsc bardzo atrakcyjnych i unikatowych, 65% gminy należy do Słowińskiego Parku Narodowego. Gmina Smołdzino stwarza niesamowite warunki do uprawiania rożnych form turystyki kwalifikowanej i stanowi idealna destynację dla osób preferujących aktywny styl wypoczynku.

  Jest tu wszystko : jeziora , rzeka, lasy, plaże wzgórza. Tak wiec żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing czy kajakarstwo to tylko z niektóre z nielicznych sportów które można uprawiać. Kilkaset oznakowanych i nieoznakowanych szlaków oraz piękne piaszczyste plaże stanowią wymarzone trasy dla rowerzystów czy miłośników tak popularnego w ostatnim czasie chodzenia z kijkami czyli nordic walking.

  Dodatkową atrakcja jest również możliwość zorganizowania wyjazdów do gospodarstw ekologicznych w celu skosztowania ciepłego mleka prosto od Krasuli, odwiedziny  Szczęśliwych Kur i wiele innych atrakcji wedle zapotrzebowania naszych turystów więcej w zakładce PUK PUK Przygoda. Na miejscu dostępne jest auto terenowe siedmioosobowe do wynajęcia, jak również na miejscu działa wypożyczalnia rowerów www.zdrowekola.pl.   Serdecznie Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

  Od początku działalności przywiązujemy ogromną wagę do jakości świadczonych usług, dbając o doskonały , zdrowy ekologiczny stan ducha naszych gości . Jednocześnie, aby zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających turystów, ciągle ewoluujemy poprzez stosowanie innowacyjnych rozwiązań oraz poszerzanie naszej oferty o dodatkowe usługi i sprzęt turystyczny.